SSG Gold Cup

Starts: Saturday, 09 Mar 2019
Ends: Saturday, 23 Mar 2019
Pool Stage
Match 1, Pool Stage

09 Mar 2019 - 14:40

Loftus Versfeld Stadium

Naka Bulls

46 - 31

Sishen

Match 2, Pool Stage

09 Mar 2019 - 15:00

Ruimsiq Stadium

Roodepoort

31 - 52

Rustenburg Impala

Match 3, Pool Stage

09 Mar 2019 - 15:30

Derrick Ferreira Stadium, Uitenhage

Gardens Uitenhage

14 - 19

Sasol Secunda

Match 4, Pool Stage

09 Mar 2019 - 15:30

KP3, Kings Park, Durban

College Rovers

36 - 9

East Rand United

Match 5, Pool Stage

09 Mar 2019 - 16:00

Rosemore Stadium, George

Progress George

7 - 35

Durbell

Match 7, Pool Stage

09 Mar 2019 - 16:00

Boland Park, Worcester

Villagers Worcester

40 - 41

Rhinos

Match 6, Pool Stage

09 Mar 2019 - 16:00

Griffons Stadium B-Field, Welkom

Welkom

31 - 25

Bloemfontein Police

Match 8, Pool Stage

09 Mar 2019 - 16:00

Olympia Park

Springs

13 - 17

Swallows

Match 9, Pool Stage

16 Mar 2019 - 11:45

Emirates Airlines Park

Roodepoort

41 - 34

Springs

Match 16, Pool Stage

16 Mar 2019 - 16:00

Durbell RFC, Durbanville

Durbell

33 - 37

Rhinos

Match 10, Pool Stage

16 Mar 2019 - 16:00

Rosemore Stadium

Progress George

33 - 28

Villagers Worcester

Match 11, Pool Stage

16 Mar 2019 - 16:00

Reiger Park Sport Arena

East Rand United

34 - 22

Sasol Secunda

Match 12, Pool Stage

16 Mar 2019 - 16:00

Derrick Ferreira Stadium, Uitenhage

Gardens Uitenhage

30 - 28

College Rovers

Match 13, Pool Stage

16 Mar 2019 - 16:00

Sivos Stadium, Kathu

Sishen

10 - 23

Bloemfontein Police

Match 14, Pool Stage

16 Mar 2019 - 16:00

ABE Midas Naka Bulls RFC, Pretoria

Naka Bulls

70 - 12

Welkom

Match 15, Pool Stage

16 Mar 2019 - 16:00

Impala Rugby Club, Rustenburg

Rustenburg Impala

38 - 36

Swallows

Match 24, Pool Stage

23 Mar 2019 - 16:00

Boland Park, Worcester

Villagers Worcester

VS

Durbell

Match 18, Pool Stage

23 Mar 2019 - 16:00

Northam Platinum Recreation Club, Setaria

Rhinos

VS

Progress George

Match 19, Pool Stage

23 Mar 2019 - 16:00

Sasol Recreation Club, Secunda

Sasol Secunda

VS

College Rovers

Match 20, Pool Stage

23 Mar 2019 - 16:00

Reiger Park Sport Arena

East Rand United

VS

Gardens Uitenhage

Match 21, Pool Stage

23 Mar 2019 - 16:00

Griffons Stadium B-Field, Welkom

Welkom

VS

Sishen

Match 17, Pool Stage

23 Mar 2019 - 16:00

Bobbies Park, Bloemfontein

Bloemfontein Police

VS

Naka Bulls

Match 23, Pool Stage

23 Mar 2019 - 16:00

Olympia Park

Springs

VS

Rustenburg Impala

Match 19, Pool Stage

23 Mar 2019 - 16:00

NU1 Stadium, Mdantsane, EL

Swallows

VS

Roodepoort

Quarter Final Stage
Match 25, Quarter Final

30 Mar 2019 - 00:00

Not Assigned

VS

Not Assigned

Match 26, Quarter Final

30 Mar 2019 - 00:00

Not Assigned

VS

Not Assigned

Match 27, Quarter Final

30 Mar 2019 - 00:00

Not Assigned

VS

Not Assigned

Match 28, Quarter Final

30 Mar 2019 - 00:00

Not Assigned

VS

Not Assigned

Semi Final Stage
Match 29, Semi Final

06 Apr 2019 - 00:00

Not Assigned

VS

Not Assigned

Match 30, Semi Final

06 Apr 2019 - 00:00

Not Assigned

VS

Not Assigned

3rd Place Stage
Match 31, 3rd Place

13 Apr 2019 - 00:00

Not Assigned

VS

Not Assigned

Final Stage
Match 32, Final

13 Apr 2019 - 00:00

Not Assigned

VS

Not Assigned

Pool A

Pos Teams P WDLPF PAPDTFTA PTS
1 Rhinos 2 2 0 0 78 73 5 10 11 10
2 Durbell 2 1 0 1 68 44 24 10 5 7
3 Progress George 2 1 0 1 40 63 -23 5 9 5
4 Villagers Worcester 2 0 0 2 68 74 -6 10 10 4

Pool B

Pos Teams P WDLPF PAPDTFTA PTS
1 College Rovers 2 1 0 1 64 39 25 10 4 7
2 Gardens Uitenhage 2 1 0 1 44 47 -3 6 7 6
3 East Rand United 2 1 0 1 43 58 -15 5 9 5
4 Sasol Secunda 2 1 0 1 41 48 -7 6 7 4

Pool C

Pos Teams P WDLPF PAPDTFTA PTS
1 Naka Bulls 2 2 0 0 116 43 73 17 6 10
2 Bloemfontein Police 2 1 0 1 48 41 7 6 5 6
3 Welkom 2 1 0 1 43 95 -52 6 15 5
4 Sishen 2 0 0 2 41 69 -28 5 8 1

Pool D

Pos Teams P WDLPF PAPDTFTA PTS
1 Rustenburg Impala 2 2 0 0 90 67 23 12 9 10
2 Swallows 2 1 0 1 53 51 2 7 6 6
3 Roodepoort 2 1 0 1 72 86 -14 10 12 6
4 Springs 2 0 0 2 47 58 -11 6 8 3

Most points scored

1 SIYABONGA MASUKU Rustenburg Impala 35
2 DU PREEZ Naka Bulls 34
3 APHIWE STEMELE Swallows 28
4 CECIL DUMOND Rhinos 26
5 LEON DU PLESSIS Rustenburg Impala 25
6 STOKKIES HANEKOM Roodepoort 24

Most tries scored

1 LEON DU PLESSIS Rustenburg Impala 5
2 HANEKOM GERRIT STOFBERG Durbell 3
3 ALTUS MOMSEN Naka Bulls 3
4 ASHWILL ADAMS Rhinos 3
5 JUSTIN WHEELER Rustenburg Impala 3
6 SIPHO NOFEMELE Swallows 3

Most penalties scored

1 CAMERON ROOI East Rand United 4
2 CECIL DUMOND Rhinos 4
3 SIYABONGA MASUKU Rustenburg Impala 4
4 GERRIT SMITH Bloemfontein Police 3
5 DU PREEZ Naka Bulls 3
6 ERIC ZANA Progress George 3

Most conversions

1 DU PREEZ Naka Bulls 10
2 RAYMOND HERBERT OLIVIER Durbell 9
3 SIYABONGA MASUKU Rustenburg Impala 9
4 STOKKIES HANEKOM Roodepoort 8
5 CECIL DUMOND Rhinos 7
6 APHIWE STEMELE Swallows 6
Player statistics calculated after each match. Updates may be pending. Queries may be sent to footprint@sarugby.co.za. E&OE