U13 Craven Week

Starts: Sunday, 23 Jun 2019
Ends: Saturday, 29 Jun 2019
Day 1 Stage
Match 1, Day 1

24 Jun 2019 - 10:15

Rob Ferreira A Field

Free State Cheetahs

27 - 7

Namibia

Match 2, Day 1

24 Jun 2019 - 11:15

Rob Ferreira C Field

Leopards

19 - 14

Border CD

Match 3, Day 1

24 Jun 2019 - 12:30

Rob Ferreira A Field

Itec Griquas

31 - 5

Zimbabwe Junior Rugby

Match 4, Day 1

24 Jun 2019 - 12:30

Rob Ferreira B Field

Itec Blue Bulls

22 - 17

EP Elephants

Match 5, Day 1

24 Jun 2019 - 13:30

Rob Ferreira C Field

SWD Eagles

5 - 31

Sharks

Match 6, Day 1

24 Jun 2019 - 14:30

Rob Ferreira B Field

Bidvest Waltons Golden Lions

57 - 7

Border

Match 7, Day 1

24 Jun 2019 - 14:45

Rob Ferreira A Field

Boland

24 - 27

Forever Resorts Limpopo BB

Match 8, Day 1

24 Jun 2019 - 15:45

Rob Ferreira C Field

DHL Western Province

70 - 12

ITS Valke

Match 9, Day 1

24 Jun 2019 - 17:00

Rob Ferreira A Field

Phakisa Pumas

22 - 0

Thepa Trading Griffons

Day 2 Stage
Match 10, Day 2

25 Jun 2019 - 09:00

Rob Ferreira A Field

Border CD

5 - 29

Zimbabwe Junior Rugby

Match 11, Day 2

25 Jun 2019 - 10:00

Rob Ferreira A Field

Border

15 - 20

Leopards

Match 12, Day 2

25 Jun 2019 - 11:00

Rob Ferreira A Field

Thepa Trading Griffons

26 - 10

Namibia

Match 13, Day 2

25 Jun 2019 - 12:00

Rob Ferreira A Field

Phakisa Pumas

15 - 5

Free State Cheetahs

Match 14, Day 2

25 Jun 2019 - 13:00

Rob Ferreira A Field

Itec Griquas

10 - 0

ITS Valke

Match 15, Day 2

25 Jun 2019 - 14:00

Rob Ferreira A Field

Itec Blue Bulls

12 - 21

SWD Eagles

Match 16, Day 2

25 Jun 2019 - 15:00

Rob Ferreira A Field

Sharks

55 - 0

EP Elephants

Match 17, Day 2

25 Jun 2019 - 16:00

Rob Ferreira A Field

Bidvest Waltons Golden Lions

36 - 12

Boland

Match 18, Day 2

25 Jun 2019 - 17:00

Rob Ferreira A Field

DHL Western Province

41 - 5

Forever Resorts Limpopo BB

Day 3 Stage
Match 19, Day 3

27 Jun 2019 - 09:00

Rob Ferreira A Field

Boland

10 - 13

EP Elephants

Match 20, Day 3

27 Jun 2019 - 10:00

Rob Ferreira A Field

Leopards

10 - 22

ITS Valke

Match 21, Day 3

27 Jun 2019 - 11:00

Rob Ferreira A Field

Forever Resorts Limpopo BB

45 - 12

Phakisa Pumas

Match 22, Day 3

27 Jun 2019 - 12:00

Rob Ferreira A Field

Itec Griquas

6 - 14

Itec Blue Bulls

Match 23, Day 3

27 Jun 2019 - 13:00

Rob Ferreira A Field

DHL Western Province

50 - 7

SWD Eagles

Match 24, Day 3

27 Jun 2019 - 14:00

Rob Ferreira A Field

Sharks

22 - 5

Bidvest Waltons Golden Lions

Match 25, Day 3

27 Jun 2019 - 15:00

Rob Ferreira A Field

Free State Cheetahs

22 - 5

Border CD

Match 26, Day 3

27 Jun 2019 - 16:00

Rob Ferreira A Field

Thepa Trading Griffons

22 - 0

Border

Match 27, Day 3

27 Jun 2019 - 17:00

Rob Ferreira A Field

Zimbabwe Junior Rugby

14 - 29

Namibia

Day 4 Stage
Match 31, Day 4

28 Jun 2019 - 08:00

Rob Ferreira D Field

Zimbabwe Junior Rugby

17 - 40

Border

Match 35, Day 4

28 Jun 2019 - 09:00

Rob Ferreira D Field

Namibia

20 - 17

Border CD

Match 28, Day 4

28 Jun 2019 - 09:15

Rob Ferreira A Field

Bidvest Waltons Golden Lions

12 - 0

Itec Blue Bulls

Match 29, Day 4

28 Jun 2019 - 09:15

Rob Ferreira B Field

Itec Griquas

7 - 26

EP Elephants

Match 30, Day 4

28 Jun 2019 - 09:15

Rob Ferreira C Field

Boland

71 - 5

Thepa Trading Griffons

Match 36, Day 4

28 Jun 2019 - 11:15

Rob Ferreira D Field

Leopards

26 - 12

Free State Cheetahs

Match 33, Day 4

28 Jun 2019 - 11:30

Rob Ferreira B Field

SWD Eagles

45 - 15

Forever Resorts Limpopo BB

Match 34, Day 4

28 Jun 2019 - 11:30

Rob Ferreira C Field

ITS Valke

22 - 12

Phakisa Pumas

Match 32, Day 4

28 Jun 2019 - 11:30

Rob Ferreira A Field

DHL Western Province

24 - 26

Sharks

SQUADPWD LTCPE DGPFPAPD PTS
Sharks 4 4 0 0 22 11 0 0 134 34 100 20
DHL Western Province 4 3 0 1 31 15 0 0 185 50 135 17
Bidvest Waltons Golden Lions 4 3 0 1 18 10 0 0 110 41 69 14
Leopards 4 3 0 1 11 7 2 0 75 63 12 13
Free State Cheetahs 4 2 0 2 12 3 0 0 66 53 13 10
Forever Resorts Limpopo BB 4 2 0 2 14 8 2 0 92 122 -30 10
EP Elephants 4 2 0 2 9 4 1 0 56 94 -38 10
ITS Valke 4 2 0 2 10 3 0 0 56 102 -46 10
Itec Griquas 4 2 0 2 8 3 2 0 54 45 9 9
Itec Blue Bulls 4 2 0 2 8 4 0 0 48 56 -8 9
Phakisa Pumas 4 2 0 2 11 3 0 0 61 72 -11 9
Namibia 4 2 0 2 8 7 4 0 66 84 -18 9
SWD Eagles 4 2 0 2 12 9 0 0 78 108 -30 9
Thepa Trading Griffons 4 2 0 2 8 5 1 0 53 103 -50 9
Boland 4 1 0 3 18 12 1 0 117 81 36 8
Border 4 1 0 3 10 6 0 0 62 116 -54 6
Zimbabwe Junior Rugby 4 1 0 3 11 5 0 0 65 105 -40 5
Border CD 4 0 0 4 7 3 0 0 41 90 -49 2

Most points scored

1 DAVID SIMON DHL Western Province 58
2 VIAAN MENTOOR Boland 44
3 WALDRE KOTZE Namibia 31
4 JAMAAL FELDMAN Bidvest Waltons Golden Lions 30
5 LIAM SANTOS Forever Resorts Limpopo BB 25
6 ANDREW STOPFORTH Forever Resorts Limpopo BB 22

Most tries scored

1 DAVID SIMON DHL Western Province 8
2 JAMAAL FELDMAN Bidvest Waltons Golden Lions 6
3 VIAAN MENTOOR Boland 5
4 LIAM SANTOS Forever Resorts Limpopo BB 5
5 CHESWILL JOOSTE Boland 4
6 QIQA QWESHA Border 4

Most penalties scored

1 WALDRE KOTZE Namibia 4
2 ANDREW STOPFORTH Forever Resorts Limpopo BB 2
3 PIETER RETIEF Itec Griquas 2
4 LHUAN-DRè PRETORIUS Leopards 2
5 VIAAN MENTOOR Boland 1
6 ELRICO PRINS EP Elephants 1

Most conversions

1 DAVID SIMON DHL Western Province 9
2 VIAAN MENTOOR Boland 8
3 ANDREW STOPFORTH Forever Resorts Limpopo BB 8
4 LUKE DAVIDSON Sharks 8
5 LHUAN-DRè PRETORIUS Leopards 7
6 WALDRE KOTZE Namibia 7
Player statistics calculated after each match. Updates may be pending. Queries may be sent to footprint@sarugby.co.za. E&OE