Carling Currie Cup First Division

Starts: Friday, 25 Mar 2022
Ends: Saturday, 25 Jun 2022
Pool Stage
Match 1, Pool Stage

01 Apr 2022 - 19:00

Outeniqua Park

SWD Eagles

15 - 34

Eastern Province

Match 3, Pool Stage

02 Apr 2022 - 14:00

Piketberg

Boland Kavaliers

26 - 32

Valke

Match 4, Pool Stage

02 Apr 2022 - 14:00

Villagers RC

Zimbabwe Goshawks

10 - 34

Black Lions (Georgia)

Match 2, Pool Stage

02 Apr 2022 - 15:00

HT Pelatona Projects Stadium

Down Touch Griffons

106 - 7

Border

Match 5, Pool Stage

07 Apr 2022 - 19:00

Madibaz Stadium

Eastern Province

22 - 25

Black Lions (Georgia)

Match 6, Pool Stage

08 Apr 2022 - 19:00

Outeniqua Park

SWD Eagles

28 - 27

Boland Kavaliers

Match 8, Pool Stage

09 Apr 2022 - 15:00

HT Pelatona Projects Stadium

Down Touch Griffons

48 - 5

Zimbabwe Goshawks

Match 9, Pool Stage

09 Apr 2022 - 15:00

Bosman Stadium, Brakpan

Valke

51 - 14

Simbas (Kenya)

Match 7, Pool Stage

09 Apr 2022 - 15:00

Police Park, East London

Border

9 - 19

Leopards

Match 10, Pool Stage

22 Apr 2022 - 19:00

Outeniqua Park

SWD Eagles

17 - 15

Leopards

Match 14, Pool Stage

23 Apr 2022 - 13:00

Ceres

Simbas (Kenya)

21 - 22

Zimbabwe Goshawks

Match 11, Pool Stage

23 Apr 2022 - 15:00

Bosman Stadium, Brakpan

Valke

59 - 5

Border

Match 13, Pool Stage

23 Apr 2022 - 15:00

Ceres

Boland Kavaliers

13 - 31

Eastern Province

Match 12, Pool Stage

23 Apr 2022 - 15:00

HT Pelatona Projects Stadium

Black Lions (Georgia)

0 - 0

Down Touch Griffons

Match 18, Pool Stage

30 Apr 2022 - 14:30

Olen Park

Leopards

33 - 42

Boland Kavaliers

Match 15, Pool Stage

30 Apr 2022 - 15:00

HT Pelatona Projects Stadium

Down Touch Griffons

66 - 33

Simbas (Kenya)

Match 16, Pool Stage

30 Apr 2022 - 15:00

Bosman Stadium, Brakpan

Valke

0 - 0

Black Lions (Georgia)

Match 17, Pool Stage

30 Apr 2022 - 15:30

Madibaz Stadium

Eastern Province

64 - 7

Border

Match 21, Pool Stage

07 May 2022 - 14:30

False Bay RFC

Zimbabwe Goshawks

23 - 22

Boland Kavaliers

Match 19, Pool Stage

07 May 2022 - 15:00

HT Pelatona Projects Stadium

Down Touch Griffons

40 - 16

SWD Eagles

Match 20, Pool Stage

07 May 2022 - 15:00

Olen Park

Leopards

25 - 15

Valke

Match 22, Pool Stage

07 May 2022 - 15:00

Fort Hare Stadium, Alice

Simbas (Kenya)

35 - 12

Border

Match 23, Pool Stage

14 May 2022 - 15:00

Bosman Stadium, Brakpan

Valke

35 - 38

SWD Eagles

Match 24, Pool Stage

14 May 2022 - 15:00

Olen Park

Leopards

31 - 34

Eastern Province

Match 25, Pool Stage

14 May 2022 - 15:00

Bredasdorp

Boland Kavaliers

31 - 36

Down Touch Griffons

Match 26, Pool Stage

15 May 2022 - 15:00

Sisa Dukashe Stadium

Border

8 - 18

Zimbabwe Goshawks

Match 27, Pool Stage

20 May 2022 - 16:00

Outeniqua Park

SWD Eagles

48 - 0

Zimbabwe Goshawks

Match 28, Pool Stage

21 May 2022 - 15:00

Boland Stadium

Boland Kavaliers

45 - 33

Simbas (Kenya)

Match 29, Pool Stage

21 May 2022 - 15:00

Madibaz Stadium

Border

5 - 35

Black Lions (Georgia)

Match 30, Pool Stage

22 May 2022 - 15:30

Madibaz Stadium

Eastern Province

45 - 7

Valke

Match 31, Pool Stage

24 May 2022 - 15:00

HT Pelatona Projects Stadium

Down Touch Griffons

35 - 25

Leopards

Match 32, Pool Stage

28 May 2022 - 13:00

City Park Stadium Athlone

Zimbabwe Goshawks

0 - 35

Leopards

Match 33, Pool Stage

28 May 2022 - 15:00

City Park Stadium Athlone

Simbas (Kenya)

7 - 24

SWD Eagles

Match 35, Pool Stage

28 May 2022 - 15:30

Nelson Mandela Bay Stadium

Eastern Province

13 - 23

Down Touch Griffons

Match 34, Pool Stage

29 May 2022 - 15:00

Boland Stadium

Black Lions (Georgia)

17 - 27

Boland Kavaliers

Match 36, Pool Stage

03 Jun 2022 - 16:00

Outeniqua Park

SWD Eagles

27 - 42

Black Lions (Georgia)

Match 37, Pool Stage

04 Jun 2022 - 15:00

Bosman Stadium, Brakpan

Valke

25 - 33

Down Touch Griffons

Match 38, Pool Stage

04 Jun 2022 - 15:00

Nairobi, Kenya

Simbas (Kenya)

51 - 35

Leopards

Match 39, Pool Stage

05 Jun 2022 - 15:00

Police Park, East London

Border

8 - 27

Boland Kavaliers

Match 40, Pool Stage

05 Jun 2022 - 15:30

Nelson Mandela Bay Stadium

Eastern Province

36 - 5

Zimbabwe Goshawks

Match 43, Pool Stage

11 Jun 2022 - 14:30

Wynberg Boys Hgh School

Zimbabwe Goshawks

16 - 26

Valke

Match 41, Pool Stage

11 Jun 2022 - 15:00

Police Park, East London

Border

7 - 45

SWD Eagles

Match 42, Pool Stage

11 Jun 2022 - 15:00

Olen Park

Black Lions (Georgia)

24 - 14

Leopards

Match 44, Pool Stage

11 Jun 2022 - 15:00

Nairobi, Kenya

Simbas (Kenya)

41 - 24

Eastern Province

Semi Final Stage
Match 45, Semi Final

17 Jun 2022 - 15:00

HT Pelatona Projects Stadium

Down Touch Griffons

41 - 38

Black Lions (Georgia)

Match 46, Semi Final

18 Jun 2022 - 14:00

Wolfson Stadium

Eastern Province

26 - 12

SWD Eagles

Final Stage
Match 47, Final

24 Jun 2022 - 14:00

HT Pelatona Projects Stadium

Down Touch Griffons

45 - 16

Eastern Province

SQUADPWD LTCPE DGPFPAPD PTS
Down Touch Griffons 11 10 0 0 60 46 27 0 473 209 264 51
Eastern Province 11 7 0 4 49 32 12 0 345 224 121 36
Black Lions (Georgia) 9 5 0 2 32 23 3 0 215 146 69 30
SWD Eagles 10 6 0 4 39 24 9 0 270 233 37 29
Boland Kavaliers 9 4 0 5 36 27 8 0 260 241 19 26
Valke 9 4 0 4 37 24 5 0 250 202 48 25
Leopards 9 3 0 6 34 21 6 0 232 227 5 18
Simbas (Kenya) 8 3 0 5 33 22 8 0 235 279 -44 18
Zimbabwe Goshawks 9 3 0 6 12 6 9 0 99 278 -179 12
Border 9 0 0 9 9 4 5 0 68 408 -340 0

Most points scored

1 JAYWINN JURIES Down Touch Griffons 169
2 CAMERON HUFKE Boland Kavaliers 73
3 GENE WILLEMSE SWD Eagles 68
4 MASIXOLE BANDA Eastern Province 67
5 KEAGAN FORTUNE Valke 64
6 JAIDEN BARON Boland Kavaliers 60

Most tries scored

1 JAIDEN BARON Boland Kavaliers 12
2 GURSHWIN NIKHOLE WEHR Down Touch Griffons 11
3 DUAN DU PLESSIS Eastern Province 9
4 VALENTINO WELLMAN Valke 9
5 GRANWILL MATTHYS Down Touch Griffons 7
6 MITCH CARSTENS SWD Eagles 7

Most penalties scored

1 JAYWINN JURIES Down Touch Griffons 27
2 CAMERON HUFKE Boland Kavaliers 7
3 GENE WILLEMSE SWD Eagles 7
4 MASIXOLE BANDA Eastern Province 6
5 HILTON MUDARIKI Zimbabwe Goshawks 6
6 DUREN HOFFMAN Leopards 4

Most conversions

1 JAYWINN JURIES Down Touch Griffons 39
2 MASIXOLE BANDA Eastern Province 22
3 GENE WILLEMSE SWD Eagles 21
4 KEAGAN FORTUNE Valke 21
5 CAMERON HUFKE Boland Kavaliers 16
6 LUKA MATKAVA Black Lions (Georgia) 14
Player statistics calculated after each match. Updates may be pending. Queries may be sent to footprint@sarugby.co.za. E&OE
SWD Eagles
Eastern Province
Boland Kavaliers
Valke
Zimbabwe Goshawks
Black Lions (Georgia)
Down Touch Griffons
Border
Simbas (Kenya)
Leopards